KONTAKT

 

 

 

 

Základná škola, Papradno 312, 018 13 Papradno    
                                            telefón: 00421 439 33 61
ŠKOLA

 

 
dobrý štart pre vaše deti

 

 

 

 

 

 

 
 

 

O cenu Dominika Tatarku

 

 

 

 

 

 

 

Priateľstvo

 3. miesto  v celoslovenskom kole

     Priateľstvo, to je niekedy viac ako láska – spieva sa v jednom z hitov 70. rokov 20. storočia. A 70. roky sú stále in. Autor tejto piesne si požičal slová v ďalekej minulosti, lebo je v nich ukrytá múdrosť odpozorovaná počas dlhých rokov. Ale neustálym opakovaním táto večná pravda zovšednela a jej podstata sa pomaly vytráca z nášho života. Neprecítením? Nepochopením? Nepoznaním? Asi všetkým.

     Pretože ten, čo nespoznal teplú náruč matkinu, jej nehu a lásku, je ako človek vyprahnutý na púšti márne hľadajúci oázu. Ten neprecíti lásku k druhému, lebo on to nevie, on to nezažil.

     Ten, kto žije odmalička v blahobyte a je naučený iba brať, nie dávať, nepozná krásny pocit ukrytý kdesi hlboko v nás z obdarovania a radosti toho druhého. On sa to nemal kde naučiť.

      Poďme ďalej. Prvé dni v škole. Ťahanie za vlasy, buchnát do chrbta, nastavená noha, chichot ... to všetko vraj preto, lebo čo sa rado má, robí si napriek. Žeby to bol priateľ?

     Kradmý stisk ruky, úsmev, povzbudivý pohľad, keď bezmocne stojíš pred tabuľou a lovíš v hlave ako rybár v Mŕtvom mori. Potom cesta domov. Utešovanie. Večer telefonát. Máš sa? To som iba ja. Tak zajtra. Žeby to bol priateľ?

     Tápanie, dezorientácia, bezmocnosť. Kto je priateľ?

     Dobré vzťahy medzi susedmi, ktorí ochotne poradia, podajú pomocnú ruku, pomôžu v núdzi. Na odmenu ani nepomyslia. Spoločné posedenie len tak pri kávičke, bezprostredná radosť, objatie okolo pliec, keď sa ti darí. Žičlivosť. Sú to priatelia?

     Pozvania na honosné, veľkolepé párty. Pozdvihnú naše sebavedomie, hoci vieme, že sme iba do počtu. Pijeme šampanské, jeme kaviár, ktorý nám, mimochodom, vôbec nechutí. Ale patrí sa aspoň ochutnať. Veď čo keby sa hostiteľ urazil? Alebo toto sú priatelia?

     Každý človek: bohatý – chudobný, mladý – starý, zdravý – chorý, s titulom či bez neho raz pocíti potrebu mať pri sebe niekoho, komu môže veriť, zdôveriť sa, požiadať o pomoc či vyplakať sa v jeho náručí. Záleží len od rebríčka hodnôt, na ktoré staviame, čo považujeme a čo sme ochotní dávať sami.

     Siahnime znova do minulosti a povedzme si, že ten, kto zo srdca a z mála dáva, dvakrát dáva. Priateľ je nielen ten, čo dokáže dávať, ale aj ten, čo dokáže prijímať tak, aby potešil toho, kto ho obdarúva. Vtedy priateľstvo za niečo stojí. Vtedy je priateľstvo ozajstné. Vtedy naozaj platí, že priateľstvo je niekedy viac ako láska. Vtedy, keď sa obe strany cítia šťastné -  - aj ten, kto dal, aj ten, kto prijal.

Andrea Michelová

Pripravovala: Mgr. Bulíková Margita

 

Späť

 

 

Na Ondreja

1. miesto v celoslovenskom kole

 

     V náručí horských velikánov Javorníkov leží naša dedina. Kedysi chudobná na svetské statky, ale bohatá na prírodné krásy, na ľudové tradície a zvyky. Najmä pieseň neutíchala na drobných políčkach či horských samotách, veď deťom ju tu dávali sudičky už do kolísky.

     Dnes v čase televízie, počítačov a internetu sa na mnohé zo zvykov a tradícií zabúda. O to, aby sa naozaj všetky nevytratili z našej dediny, sa snaží folklórna skupina Podžiaran. Prevládajú v ňom ľudia nad šesťdesiat rokov, ale sú medzi nimi aj mladí a tých každým rokom pribúda. Ale oni sú mladí všetci – duchom.

     Zatvorme oči a prenesme sa o dobrých pár desaťročí naspäť.

     Je 30. november – Ondreja.

     Od samého rána dievky nie sú vo svojej koži. Nikde nemajú pokoja, robota im nejde od ruky. Netrpezlivo čakajú na večer. Večer plný zážitkov a prekvapení. Deň sa pomaly vlečie. Na dedinu sadá súmrak a na oblohu vyskočila prvá hviezdička. Vtedy už dievky neudržal doma nikto ani párom koní. Poschádzali sa na priedomí, každá má v ruke hrotek a hrabovú halúzku. Chichocú sa, šuškajú čosi jedna druhej a zrazu ich niet. Rozbehli sa dedinou na všetky strany, potichu prekĺzli medzierkami pomedzi chalupy a zastavili sa až tam, kam ich ťahalo srdce – pri dome svojho milého. Poobzerali sa okolo seba a keď ich nikto nevidel, triasli plotom hovoriac:

„Ploce, ploce, trasem ca,

 svätý Ondrej, prosím ca,

 daj mi tejto noci znac,

kerého já muža budzem mac.“

     Plot jej meno nastávajúceho nevyzradil, to mal urobiť až sen v túto noc.

     Hrabovou halúzkou poometali dom aj zem okolo a znova ticho zaklínali:

„Ometám ohrebielkom, ometám ohrebielkom,

  aby prišli všelijací, aj chudobní, aj bohací,

  len aby som sa pod čapec dostala

  a do roka som sa já vydala.“

     A už každá „výskoky“ beží na miesto, kde sa mali všetky stretnúť. Spolu sa vybrali k trom brodom (miestam, kde furmani prechádzali cez rieku) a k trom schodzelniciam (sútokom troch potokov). Tu všade si načreli po troche vody do hrotka a umyli sa v nej. Takto si mali privábiť milého a pripútať si ho k sebe.

     Ale večer ešte nekončil, zaklínaniu ešte nebolo učinené zadosť. Ešte jedna dôležitá povinnosť čakala na dievčence – liatie olova. Za hrobového ticha liali roztopené olovo cez uško kľúča do studenej riečnej vody. Júj! Olovo vo vode syčalo a skrúcalo sa do rôznych tvarov. Tie veštili dievčaťu osud. Čo ho čaká? Šťastie? Nešťastie? Ak olovo pripomínalo pušku, dievka sa mala vydať za vojaka, ak nejaký nástroj – za remeselníka. Kruh veštil vydaj, truhla smrť, kolíska slobodnú matku.

     Už doliala posledná. Všetky si uľahčene vydýchli, všetkým padol kameň zo srdca. Olovo bolo milosrdné, ani jednej nenaznačilo smrť. S rozžiarenými očami už teraz bežali domov, aby čím prv zaľahli do postele. Prisní sa im ich vyvolený. Ktorýže to bude? Ktorý? Chudobný – bohatý? Dobrý – zlý? Z dolného či z horného konca? Alebo cudzí?

Do rána je ďaleko. Nechajme ich snívať.

Jana Tóthová

Pripravovala: Mgr. Bulíková Margita

 

Späť

 

 

 

Žiar

1. miesto v celoslovenskom kole 

„Ej, hora, hora, zelená hora, ktože ma, božemôj, z tej hory volá?“ spieva sa v jednej z prekrásnych papradnianskych piesní.

     Nielen pieseň je prekrásna. Prekrásny je aj papradniansky Žiar. Hora, týčiaca sa hrdo nad dedinkou, v ktorej som prežila štrnásť šťastných rokov.

     Tá hora má volá.

     Volá ma jej prirodzená krása, tajomné zákutia, storaké vône i zvieratká, ktoré placho zavetria a o chvíľu ich pohltí húština.

     V každom ročnom období je hora krásna inak.

     Na jar ožíva žblnkotom potôčika, ktorého ihravé vlnky utekajú do neznáma odprevádzané rozžiareným záružlím močiarnym. Ožíva i spevom vtákov. Je taký jasný, bez falošného tónu, a radostný, že postojím a s úctou sa skloním pred ich umením. Vysoká jasnomodrá obloha ďaleko na obzore splýva s práve narodenou zeleňou stromov. Rok čo rok mnohé z nich otvárajú svoju rozkvitnutú náruč včielkami a tieto neúnavné robotnice neustanú, až kým ich slniečko nepošle spať, aby zajtra začali odznova. Zem je ešte mokrá. Vonia machom a lístím.

     Keď zem neskôr vysušia horúce lúče slnka , zmenia sa čistinky v mojej hore na jemnučký koberec, cez ktorý sa kľukatí prašný chodníček. Vtedy sa tu rada túlam bosá s pocitom  ľahkosti a voľnosti na duši. Je leto. Sadnem si do mäkkej trávy a oddám sa sladkému ničnerobeniu. Všade okolo mňa tuho vonia materina dúška, bzučia včielky, robotné mravce neustanú ani na minútku a bodkovaná lienka sa skrýva pred ostrými lúčmi slnka v modrom zvončeku, aby jej červený kabátik, nedajbože, nevybledol. Les okolo mňa spieva. Dlhú, ťahavú pieseň , ktorú s citom dopĺňa tajomný hlas kukučky. Kukuk, kukuk,... Zatvorím oči a potichučky rátam, koľko dievčenských rokov mi kukučka nadelí. Sedem, osem, deväť? To je naše tajomstvo.

     Veľký košatý dub ma láka svojou silou. Rada snívam v jeho tieni opretá o hladký a mocný kmeň. Cítim sa pri ňom bezpečne, ako kedysi dávno v maminom náručí. Beriem si z jeho sily, ktorá prechádza do môjho mladého tela. Lístie ticho ševelí, rozpráva príbehy o lesných škriatkoch i tancujúcich vílach. Zrazu malá ryšavá veverička, ukrytá kdesi hlboko v jeho mohutnej korune, stratila šušku, ktorá mi cupla takmer na nos, a vrátila ma na zem z rozprávkového snenia. Už teraz si robí zásoby na zimu.

     Ale pred zimou ešte príde jeseň. Tá veselá maliarka, ktorá celú horu zmení na jednu nádhernú pestrofarebnú galériu. Dovolí posledné gesto letu v podobe jemných pavučín, ktoré s malými striebornými guľôčkami rosy rozvešia po stromoch a kríkoch, akoby ich vyzdobila náhrdelníkmi o Cartiera. Vtáky už utíchli, iba sokol sa majestátne vznáša nad horou a majetnícky si prezerá svoje kráľovstvo.

     Keď sa jeseň dosýta vyšantí a postŕha zo stromov pestrofarebnú krásu, do hory zavíta zima. Prinesie so sebou veľkú bielu perinu, prikryje ňou všetko – každý strom, každý krík, chodníček i každú medzierku. Hora spí. A ani len netuší, aké ťažké časy nastali pre jej obyvateľov. Chýba potrava, a preto treba pomôcť. A tak sa spolu s otcom častokrát brodíme hlbokým snehom cez horu s batohmi plnými jabĺčok a kukurice a nesieme pomoc do krmelcov, aby sme pomohli tým, ktorí, hoci sami o tom nevedia, robia nás šťastnými už len preto, že sú.

     Taký je Žiar. Hora nad Papradnom. Opradená povesťami, hrdá a krásna.

Andrea Michelová

Pripravovala: Mgr. Bulíková Margita

 

Späť